ГОДИШНА СРЕЩА И КОНКУРС ‘ 2024
Публикувано на: 30.01.2025

Приключи  12-тото издание на Конкурса за дипломна работа върху теми свързани с хуманното образование и по-специално засягащи принципите на образователната  философия „Номура“. Независимо, че  тази инициатива на Сдружението се утвърди като подходяща форма за привличане и поощряване на млади хора, ангажирани с каузата за хуманно образование, тази година се забелязва спад в интереса към това начинание..  Подробности за целите и характера на конкурса, условията за участие и прилаганите критерии, може да намерите на нашия сайт. Качени са също и материали от предишни издания.

Наградата бе присъдена на Жени Томова, бакалавър от Русенския университет “Ангел Кънчев“  на Годишната среща на Сдружение „Постоянно образование“. Тезата й, озаглавена „Съвременни тенденции, методи и подходи в екологичното образование в начална училищна възраст“, е структурирана адекватно и развита с безупречна аргументация.  Работата на Томова засяга голяма част от идеите свързани със същността и целите на хуманното образование. Тя ни убеждава, че  екологичното възпитание – в частност –  и то от най-ранна детска възраст, е от ключово значение за развитието на личността и нравственото израстване на обществото.  

Уводите на Дипломните работи може да намерите в следващите материали на сайта ни.  

Годишната среща на Сдружение „Постоянно образование“ се проведе на 21 декември 2024 г. в зала Б на Българска търговска промишлена палата в София.

Събитието премина при следния Дневен ред: отчитане на рабатата на Сдружението през изтеклата година и заявка за нови дейности ; представяне на участниците в Конкурс 2024 и техните работа от Лилия Георгиева и връчване на Наградата на Конкурс 2024 на Сдружението; запознаване с творчеството на Юлиана Мурата и четене на онкъси от нейни книги.

Срещата завърши с коледни и новогодишни пожелания на чаша вино.


--------------------------------------------------------------------------


УВОДИ / РЕЗЮМЕТА
*Публикувано  със съгласието на авторите

Жени Томова,  бакалавър
Русенски университет „Ангел Кънчев“

Съвременни тенденции, методи и подходи в екологичното образование в начална училищна възраст

УВОД
„Едно от първите условия за щастие е връзката между човека и 
природата да не е прекъсната“. 
                                                                        Лев Толстой
Човекът и природата са живели, живеят и ще продължават да живеят в неразривна връзка. Симбиозата помежду им е толкова силна, че един без друг те не биха съществували по начина, по който се реализират в света днес. Природата, със своята необятност, уникалност и всеобхватност, удивява всеки и всичко, така че да се покаже като вероятно единствен източник на блага, крайно необходими за всяко живо същество. Но дали природата владее човека или тя е подвластна на него? Човекът, създаден в съвършенство индивид, е с възможности и интелект, способен да реализира себе си и всичко онова, до което се докосне. Човешкият род отдавна е познал силата на природата и нейните дарове, и ги използва за своя изгода, за своето развитие и просперитет. Щом човекът е единственото живо същество с ум и разум, способно да претвори богатствата на природата в неповторими шедьоври, то тогава можем ли да смятаме, че природата упражнява някаква власт над човека или само той я използва с разумни или не толкова разумни цели?

Ако човечеството желае да съхрани цивилизацията за бъдещите поколения, то не е достатъчно само да има познания за явленията и процесите, случващи се в природата, но то се нуждае от достатъчно задълбочени знания за обкръжаващата го среда, доколкото основните „закони на природата все още действат, както в дълбоката древност, така и в наше време. 

„Погледнете в дълбините на природата, ще разберете всичко по-добре“, споделя великият физик Алберт Айнщайн. И за да разберем природата и как действат нейните закони, то ние трябва да я опознаем, а щом я опознаем, ще я и обикнем, а щом я обикнем, ние ще я съхраним.

Актуалността на настоящата дипломна работа се намира в пряка връзка с наблюдаваната в съвремието ни криза на ценностната система. Счита се, че екологичното образование, в това число и екологичното съзнание, и поведение, са едни от най-ефективните пътища за осъзнаване на общата криза на нашата планета. Те спомагат за разбиране същността на социалните проблеми, преживявани от различни страни. 
Екологичното образование в начална училищна възраст играе ключова роля във формирането у индивида на основи за разбиране и уважение към околната среда. То обхваща широк спектър от дейности, имащи за цел да развиват екологична осведоменост и отговорност у подрастващите, защото отношението на личността към природата зависи от екологичното ѝ съзнание, което се изгражда от детството на човека до края на неговия живот.

Целта на дипломната разработка е проучване и анализ на съвременните методи, тенденции и подходи в екологичното образование в начална училищна възраст.

Обект на дипломната работа са съвременните методи, тенденции и подходи в екологичното образование в начална училищна възраст. 

Предмет на изследването е връзката между приложението на съвременни тенденции, методи и подходи в екологичното образование и формирането на екологично съзнание у учениците от начална училищна възраст.

Целевата група обхваща общо 86 начални учители, с които е проведено анкетно проучване.


Реализирането на целта е осъществено посредством следните задачи
1. Теоретичен анализ на научна литература за разкриване същността на екологичното образование в начална училищна възраст. 
2. Проучване и анализ на същността и спецификите на съвременните методи, тенденции и подходи в екологичното образование в начална училищна възраст. 
3. Проучване нивото на осведоменост на началните учители по анализираната проблематика, посредством анкетна карта. 
4. Анализ на получените резултати от проведеното изследване. 
5. Нагледно представяне на резултатите от изследването, посредством графични методи. 

Организацията на работата по дипломната разработка премина през следните етапи
1. Първи етап: подбор на темата и дефиниране на характеристиките на изследването: юни – септември, 2023 г. 
2. Втори етап: проучване на научната литература по изследваната проблематика: септември, 2023 г. – февруари, 2024 г. 
3. Трети етап: разработване и оформяне на дипломната работа и проучване мнението на педагози относно съвременните методи, тенденции и подходи в екологичното образование в начална училищна възраст: февруари – май, 2024 г.


--------------------------------------------------------------------------


Димитрина Станкова, бакалавър
Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“; Филиал „Любен Каравелов“ -  Кърджали

STEM обучение в началното образование

УВОД

Стремежът на човека към разработване и прилагане на нова идея, която „работи“, е от древни времена.
Напредъкът на света е в иновациите. Иновации, насочени към създаване, внедряване и използване на нова идея; насочени към подобряване на работещ процес; насочени към трансформиране на обектите за иновиране и създаване на нови и подобрени материали.
В тази връзка в началото на XX век образованието за младото поколение е насочено към STEM концепция, съдържаща научни, технологични, инженерни и математически дисциплини.
Акронимът STEM e от английските наименования на наука, технологии, инженерство и математика.
STEM образованието включва компетентности в пресечната точка на няколко дисциплини и насърчава интердисциплинарните знания и умения на учениците като ги подготвя за живота след завършване на училище.
Настоящата дипломна работа изследва иновативните методи, стратегии и инструменти за преподаване през призмата на STEM подхода.

Обект на настоящото изследване е обучението в началния етап на образование.

Предмет на изследването е въздействието на методите за преподаване, през призмата на STEM подхода върху ефективността на учене и преподаване. 

Хипотеза – допуска се, че разработването и прилагането на нов модел на обучение, базиран на интердисциплинарни STEAM връзки, ще мотивира учениците и ще повлияе положително върху процеса на обучение. 

Цел на изследването – създаване и изследване на модел за прилагане на STEM концепциите в началната степен на образованието. 
Целта се подразделя на следните задачи
 изследване и анализ на принципите, характеристиките и условията на съвременно обучение в българското начално образование; 
* проучване на акронима STEM и неговите вариации – STEAM, STRЕAM и др.; 
* проучване и адаптиране на успешни практики на STEAM модел, подходящи за прилагане   във втори клас; 
*разработване на STEM дейности, обединяващи „Математика“, „Родинознание“, „Изобразително изкуство“, „Технология и предприемачество“;
* проучване на мнението на експерти относно авторската разработка за STEM дейности за втори клас; 
* анализ и обобщаване на резултатите от изследването на експертната оценка. 

За постигането на поставената цел и задачи се използват следните изследователски методи: 
* теоретично изследване за проучване на иновативни педагогически практики; 
* проучване на нормативната база и методическите основи на STEM концепцията в образованието; 
* педагогическо изследване на експертно мнение; 
* проучване чрез анкета; 
* статистически методи на обработка на данни от проучване. 

Етапите на настоящото изследване са: 
- теоретичен, в който се поставя проблемът, целта, обектът и предметът на изследване, както и определяне на задачите и методите за работа; 
- методически – разработване на STЕM дейности и методика за тяхното изследване; 
- същинско изследване – събиране на експертно мнение; 
- аналитичен – анализ на събраните резултати и формиране на изводи. 

Дипломната работа се състои от: увод – 2 страници, три глави – 71 страници, изводи – 1 страници, заключение – 1 страница, литература – 46 източника, приложение – 1 страница.


--------------------------------------------------------------------------


Мелис Местан, бакалавър
Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“; Филиал „Любен Каравелов“ -  Кърджали

Професионалната рефлексия на учителя по чужд език като фактор за повишаване качеството на обучение

УВОД

Динамичните промени, които настъпват в системата на българското образование изправят съвременния учител пред редица трудности. В областта на педагогическата психология анализът на учителския труд и професионалните му характеристики винаги са били обект на внимание от изследователите. Възникващите проблеми в образователната система и високите очаквания към учителите ги поставят в непредвидени ситуации. За да се справят с турболентността на съвременните изисквания, учителите е нужно да се адаптират към промените в професионалната си дейност. Тези проблеми водят до промяна в компетентностните му приоритети, а умението на учителя за педагогическа рефлексия е едно от необходимите условия за това.

Професионалната рефлексия на учителя има важна роля в работата му, тъй като това позволява да самоосъзнава основните ѝ характеристики и специфики. Това е процес, който е насочен от учителя към самоанализ, самооценка и самоконтрол в педагогическата дейност. Рефлексията на учителя се определя като едно от най-важните професионално значими качества на личността и предопределя успеха на дейността му при избора и прилагането на методи, средства и подходи за педагогическо взаимодействие и педагогическа подкрепа на обучаваните ученици. Професионалната рефлексия е неизменен компонент от професионалното усъвършенстване на учителя, включваща авторски стилове на преподаване, когнитивни и метакогнитивни стратегии за учебно общуване, разнообразни дидактически модели за учебен диалог. По този начин рефлексивната компетентост на учителя води до повишаване качеството на обучение. 

Обект на изследването е професионалната дейност на стажант-учителите по чужд език в началния етап на средното училище.

Предмет на изследването е професионалната рефлексия на стажант-учителите по чужд език в началния етап на средното училище.

Цел на изследването е да се проучи влиянието на професионалната рефлексия на стажант-учителите върху качеството на обучение по чужд език в началния етап на средното училище.

Поставената цел се декомпозира на следните задачи:
- да се разкрият теоретичните основи на понятието „качество на обучение” и спецификата на учебния предмет „чужд език” в началния етап на средното училище;
- да се изследва професионалната рефлексия като фактор за развитие потенциала на учителя по чужд език;
- да се определи съвкупността от показатели и критерии за оценка качеството на обучение;
- да се разработи и апробира инструментариум за изследване на професионалната рефлексия на учителя и нейното влияние върху качеството на обучение по чужд език.

Хипотеза на изследването: С прилагането на самоанализ и самооценка в професионалната дейност на учителя по чужд език се повишава качеството на обучение. 

Първият етап на дипломната работа обхваща изследване на литературни източници, посветени на проблема за изясняване на понятието „качество на обучението” и  критериите и показателите за оценка на качеството на обучение, спецификата на учебния предмет „чужд език” в началния етап на средното училище, изясняване същността на професионалната рефлексия и приложението ѝ в дейността на учителя по чужд език, както и неговото рефлексивно усъвършенстване.

Вторият етап обхваща разработване на инструментариум и провеждане на емпирично изследване за самооценка нивото на компетентност и професионална дейност на стажант-учителите по чужд език.

Третият етап е свързан с анализ на резултатите от емпиричното изследване и влиянието на професионалната рефлексия върху качеството на обучение по чужд език.

Методите на изследване, които са приложени в настоящата дипломна работа са:
  • интервю;
  • анкета;
  • експертна оценка;
  • статистически анализ.

Дипломната работа се състои от увод, три глави, изводи, заключение, приложения и използвана литература.